Trafik Sigortası Fiyatları hangi kriterlere göre hesaplanır?

Trafik Sigortası

Tüm motorlu taşıt sahiplerinin  yasalar tarafından yaptırılması zorunlu tutulan trafik sigortası, bir kaza halinde karşı tarafa verilen zararı karşılamakta, kazaya neden olan araç sahibi için maddi destek yaratmaktadır. Trafik sigortası fiyatları Hazine Müsteşarlığı tarafından yıllık olarak belirlenir ve sigorta şirketlerine iletilir. Bu fiyatların kapsadığı teminatların içeriği ve limitleri her araç için aynıdır.
Trafik sigortası hesaplama işlemi için belirlenen fiyatlar, araçların yaşı ve hasar geçmişlerine göre belli kademelere ayrılmıştır. Bu kademeler dahilinde kalan tüm araçlar için trafik sigortası prim, poliçe bedeli ve ödenecek tazminat limitleri aynıdır.
Zorunlu trafik sigortası fiyatlarına etki eden değişkenler şunlardır:
-Araca ait bilgiler (Markası, modeli, üretim yılı, kullanım amacı vb.)
-Aracın hasar geçmişi (Yıl içinde kaza yapma sayısına göre fiyat kademesi değişmektedir.)
-Aracın bağlı olduğu il
-Poliçenin zamanında yenilenip yenilenmediği
Bunların dışında sigorta fiyatına etki eden faktörler arasında sigorta şirketlerinin ek olarak sunduğu teminatlar olabilmektedir. Bu teminatlar ve prim oranları her sigorta şirketine göre değişebilmektedir. Bu nedenle zorunlu trafik sigortası fiyat karşılaştırması yapmak, sizin en doğru sigortaya ulaşmanızı ve en avantajlı poliçeye sahip olmanızı sağlar.

Sigorta sorgulama ile Türkiye’nin en büyük sigorta şirketlerinin ürünlerini karşılaştırarak ihtiyacınız olan en uygun poliçeye sahip olmak için İDOL Sigorta müşteri temsilcilerine 0216 505 56 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.