Doğum İzni 24 hafta oldu!

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda doğum yapacak olan kadın çalışanlar için yeni düzenlemelere gidildi. Düzenlemeler doğum izni, prim desteği, muayene izni ve esnek çalışma gibi konuları içeriyor.

anne-bebek-2

Hazırlanan taslağa göre:

Doğum izni 4 aydan 6 aya çıkarılacak,

Kamu kurum ve kuruluşlarında kreş zorunlu olacak,

Kamuda çalışan işçi ve memur kadınlar muayene günlerinde izinli sayılacak,

Doğum borçlanması arttırılacak,

Doğum yapan çalışanın kademeli yükselme, kıdem gibi hakları korunacak,

Doğum iznine çıkan kadın personelin primini devlet karşılayacak,

İzne çıkan çalışanın yerine geçici personel alınacak,

Doğum sonrası işe dönen kadını işe geri alınacak.

Doğum Sonrası Esnek Çalışma Modeli;
Doğum izninden dönen kadın çalışanlar için getirilmesi gündemde olan esnek çalışma modeli için iki sistem öngörülüyor. İzinden dönen kadın, isteğe bağlı olarak 3 yıl veya 6 yıl boyunca yarı zamanlı çalışabilecek. Önerilen ilk formül, kadının iş yerinde yarı zamanlı çalışması. İkinci formül ise evden çalışma olarak belirtiliyor. İkinci formül daha çok doğum sonrası bebeğin bakıma ihtiyaç duyduğu ilk yıl için geçerli.

Çalışma Ortamı Çalışana Göre Düzenlenecek;
Doğum yapacak kadın çalışanın çalışma ortamı, hamleliğe kötü etki etmeyecek şekilde düzenlenecek. Hamile kadınlara evrak, çay taşıtılmayacak, ağır işler yaptırılmayacak. Çalışma ortamındaki gürültü seviyesi 80 desibeli aşmayacak, eğer bu sağlanamazsa kişinin çalışma yeri değiştirilecek. Hamileler, hamilelik süresi boyunca klimalı odada çalıştırılmayacak. Çalışılan yerin ısı ve basınç düzeyi buna göre ayarlanacak.

Özel sağlık sigortası yaptırarak hamileliğinizde en iyi özel hastanelerden sağlık hizmeti almak, sağlık sigortası sistemine şimdiden dahil olarak bekleme süresini daha erken tamamlamak ve doğumunuzu özel sağlık sigortası güvencesi ile yapmak için.Hemen İDOL Sigorta müsteri temsilcilerine 0216 505 56 65 numaralı Destek Hattı’ndan ulaşabilirsiniz.